Többnyire a cukoréhségeden buknak el diétás próbálkozásaid? Íme, néhány tipp vérbeli édességfüggőknek.
Mindig lapul a munkahelyi fiókodban és az otthoni dugihelyeiden nassolnivaló, amelyet általában hangulati hullámvölgyeid átvészelésére használsz fel? Te vagy az, akinek gyakran hagyja el a száját a „Fél karomat adnám egy kis édességért” mondat? A diéta nálad ott törik derékba, amikor eltiltanak az édes nassolnivalóktól. És még ha egy ideig hősiesen ellenállsz is, végül kárpótolod magad a megvonásokért, még hozzá bőségesen. Csoda, ha utána úgy érzed, nem sokat értek eddigi fáradozásaid?
Hol a hiba?
Az édességekkel bevitt cukor hirtelen megemeli a vércukorszintet, ezért egyre többre és többre vágysz belőle. Csakhogy ha csokival és sütivel pótolod a szénhidrátot, a szerotonin boldogsághormon emelkedése mellett a vércukorszinted is nőni fog. Ettől pár órára valóban energikusabbnak érzed magad, utána azonban szavatolható a pocsék közérzet.
Egészséges megoldások
- Amikor rád tör az édesség falhatnék, válassz komplex szénhidrátforrásokat, ezek megakadályozzák a vércukor- és inzulinszint hirtelen emelkedését. Ide tartoznak a teljes kiőrlésű péksütemények, a kétszersültek és a gyümölcsök is megfelelnek a célnak.
- Teádba, kávédba cukor helyett inkább kevés mézet keverj!
- A 100 százalékos gyümölcslevek is csillapíthatják az édesség utáni vágyat, de 2-3 decinél többet ezekből se fogyassz egyszerre. Ám a legjobb, ha inkább ásványvízzel és gyógyteákkal csillapítod szomjadat, sok-sok felesleges cukortól óvod meg a szervezeted.
- Ne legyen otthon nagy mennyiségű édesség. Maximum 1-1 szeletet vagy egy táblát, és ezek is inkább a jó minőségű, magas kakaótartalmúak közül kerüljenek ki, amelyekből töménységük miatt kevesebb elegendő.
- Ha desszertre vágysz, közvetlenül főétkezés után fogyaszd el, mert ilyenkor telítettebbnek érzed magad és kevesebbet fogsz enni belőle. Kanalazz el egy diétás pudingot, egy gyümölcsjoghurtot vagy gyümölcsökkel gazdagított túrót.
- Édesség helyett egyél néhány szem aszalt vagy friss gyümölcsöt, csonthéjas magvakat. Gyakori fogyasztásuk tartós energiát biztosít számodra.
- Az édes, vagy sós kekszet helyettesítsd zablisztből vagy rizsből készült keksszel.
Segít a GI index!
Kifoghatsz a cukoréhségeden, ha a glikémiás indexen (GI) alapuló táplálkozási módszert választod.
A szénhidrátokban gazdag élelmiszerek glikémiás indexének (az egyes élelmiszerek glükózhoz viszonyított vércukoremelő hatása) ismeretében úgy állíthatod össze az étrended, hogy a jóllakottság érzet minél tovább megmaradjon. Az alacsony glikémiás indexszel jelölt ételek, például az alma, a liszt nélkül készült főzelékek vagy a sovány sajtok lassan és fokozatosan emelik meg, amitől tovább tart a jóllakottságérzés. A magas GI-jűek viszont, mint például a fehér kenyér vagy a finomított élelmiszerek a vércukorszint hirtelen gyors emelkedését majd hirtelen lecsökkenését okozzák, ami kínzó éhségérzetet vált ki.
Néhány élelmiszer glikémiás indexe:
- 70-100 % glikémiás index:
glükóz 100%, burgonyapüré, kukoricapehely, rizspehely, rizs, fehérliszt, fehérkenyér, kifli, zsemle, kétszersült, kekszek, sós sütemények, főtt tészták, kalács, kristálycukor, szőlő, sült burgonya, bab, görögdinnye
- 50-70 % glikémiás index:
kukorica, barna kenyér, banán, főtt burgonya, sárgadinnye, ananász, jégkrém, müzliszelet
- 30-50 % glikémiás indexű élelmiszer:
tej, joghurt, kefir, durum búzából készült tészták, rozskenyér, borsó, sárgarépa, narancs, őszibarack, szilva
+ 1 pszichotrükk: A csokoládé okozta jó érzést más forrásból is biztosíthatod magadnak! Állíts össze minél hosszabb listát azokról a dolgokról, amelyek a csokihoz hasonlóan megnyugtatnak, legyen az az olvasás, egy kellemes fürdő, vagy egy rövid séta. Ha rád tör a csoki utáni vágy, válassz valamit a listáról!